Co zrobić, gdy zgubimy dowód osobisty?

30 wrzesień 2019

 

Zgubienie najważniejszego dokumentu, który nas identyfikuje- dowodu osobistego niesie ze sobą wiele konsekwencji. Nie wolno bagatelizować tej sytuacji, bowiem mogą nas spotkać nieprzyjemności jeśli ktoś wykorzysta nasze dane np. przy próbie wzięcia kredytu czy pożyczki.

Co należy zrobić jeśli zgubimy dowód osobisty?

• Jeśli wiemy, że dowód został nam ukradziony zgłośmy sprawę na policję.

• Zgłośmy utratę dokumentu organowi, który go wydał, czyli dowolnemu urzędowi gminy lub urzędowi miasta. Nie musi to być urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Można to zrobić osobiście lub o dowolnej porze przez Internet, trzeba jednak w takim przypadku posiadać profil zaufany. Po zalogowaniu się na swój profil i wypełnieniu wniosku, który podpiszemy podpisem elektronicznym wysyłamy zgłoszenie. Jeśli posiadamy profil zaufany warto skorzystać z tej opcji, jest to wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy zgubimy dowód w dni w których urząd nie pracuje lub jest już zamknięty, zaoszczędzimy także swój czas.

• Zgubienie lub skradzenie dowodu należy również zgłosić w banku. Można to zrobić w banku, w którym posiadamy konto, a jeśli go w ogóle nie mamy, w banku, który przyjmuje zastrzeżenia dokumentów - osobiście lub kontaktując się z bankiem telefonicznie. Bank, w którym zgłosimy utratę dokumentu przekazuje informacje o tym, nie tylko innym bankom, ale też operatorom komórkowy i innym firmom. Wymiana informacji następuje poprzez system Dokumenty Zastrzeżone. Jest on prowadzony przez Związek Banków Polskich i uczestniczą w nim wszystkie banki w Polsce i wiele firm czy instytucji. Dzięki takiemu zgłoszeniu zablokujemy możliwość wykorzystania naszego dokumentu przez nieuprawnione osoby i zapobiegniemy wyłudzeniom na nasze dane tożsamości.

• Jeśli posiadamy konto w Biurze Informacji Kredytowej również tam możemy mieć możliwość dokonania zastrzeżenia dokumentu.

• Jeśli utraciliśmy dowód za granicą, zgłośmy to w konsulacie. Urzędnik unieważni nasz dowód po dokonaniu takiego zgłoszenia.

Konsekwencje utraty dowodu

Utrata dowodu może przysporzyć nam wielu problemów. Przede wszystkim możemy paść ofiarą kradzieży tożsamości. Oszuści mogą posłużyć się naszym adresem, wówczas wszelkie pisma np. windykacyjne będą wysyłane do nas, założyć na nas firmę czy wynająć na nasze dane mieszkanie, pokój w hotelu, celem uniknięcia płatności, wypożyczyć samochód czy inne sprzęty, celem dokonania kradzieży. Na utracony dowód osobisty mogą zostać wyłudzone kredyty, pożyczki, chwilówki, towary lub usługi. Lepiej uniknąć niepotrzebnego stresu i nie czekać ze zgłoszeniem utraty dokumentu odpowiednim instytucjom. Jeśli nawet odnajdziemy dowód, pamiętajmy, że nie wiemy co się z nim działo przez czas, którym nim nie dysponowaliśmy. Lepiej wyrobić nowy dowód i nie korzystać już ze starego dokumentu z którego dane mogą być wykorzystane przez przestępców.

Kalendarz

« Listopad 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Współpracujemy z