Ile trzeba ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem?

29 październik 2019

  

Zgodnie z założeniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) by być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej powinniśmy być aktywni każdego dnia. Minimalna zalecana przez WHO dawka ruchu to:

150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego tygodniowo, np.

- szybki marsz

- inny wysiłek wytrzymałościowy o intensywności powodującej uczucie ciepła i przyspieszenie oddechu

Wskazane jest by w ciągu tygodnia dwukrotnie wykonać po dwadzieścia minut ćwiczeń rozciągających i oporowych.

75 minut - minimalny, tygodniowy czas aktywności fizycznej, jeśli zamiast umiarkowanego wysiłku, zdecydujemy się na trening wytrzymałościowy o dużej intensywności, np.

- bieganie

- pływanie

- jazda na rowerze

Są to wymagania minimalne. By zachować optymalny poziom sprawności i poprawić kondycję każdy z nas powinien rozszerzyć zalecania WHO podejmując co najmniej 30 minut aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu każdego dnia.

Systematyczna aktywność fizyczna ma wpływ na kondycje całego organizmu. Ćwiczenia wspomagają prace wielu układów: oddechowego, krążenia, wzmacniają mięśnie, kręgosłup, korygują wady postawy, wpływają pozytywnie na naszą kondycje psychiczną, poprawiają samopoczucie. Sport na świeżym powietrzu uodparnia organizm, hartuje go, mniej chorujemy, przeziębienia znosimy łagodniej. To właśnie pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie fizyczne i psychiczne powoduje, że 43 % z nas mobilizuje się do ćwiczeń. Wielu Polaków ćwiczy też dla przyjemności i relaksu, inni dla poprawy wyglądu i sylwetki. Motywacje do ćwiczeń są różne, jednak ważne, że mobilizują do działania.

Liczmy nasze kroki, to krok do zdrowia

Każdy z nas jest w stanie spełnić zalecane przez WHO normy. Prosta czynność, taka jak liczenie kroków, do której możemy wykorzystać dostępne na rynku krokomierze, może być kluczem do sukcesu. Wystarczy 10 000 kroków każdego dnia, aby zachować zdrowie oraz dobrą kondycję. Czy to dużo? Jeśli wliczymy w to wszystkie codzienne aktywności takie jak przemieszczanie się po domu, droga do i z pracy, chodzenie po schodach, spacer z psem, pójście na zakupy, jesteśmy w stanie pokonać ten dystans bez większych problemów. Liczba kroków jest umowna i określona dla zdrowych ludzi. Dla osób, które praktycznie się nie ruszają, osób starszych, chorych, dzienna dawka kroków powinna na początku oscylować między 2 500 a 5 000 kroków i od takiej też możemy zaczynać, aby z czasem motywować się do zwiększania ich liczby.

Jak osiągnąć 10 000 kroków dziennie, by być zdrowszym?

Wystarczy:

• pójść pieszo do pracy, na zakupy, zamiast jechać samochodem

• zamiast jechać windą, wejść po schodach

• wysiąść z komunikacji miejskiej o jeden- dwa przystanki przed zamierzonym celem podróży i przejść się

• wyjść codziennie na godzinny spacer, który będzie jednocześnie relaksem po ciężkim dniu pracy, odpoczynkiem od murów szkoły

Zwykłe czynności wykonane inaczej niż zazwyczaj przyczynią się do polepszenia naszej kondycji fizycznej i psychicznej.

W Polsce obserwujemy wzrost świadomości społecznej w zakresie pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie oraz jakość życia. Przeprowadzone w tym roku badanie MultiSport Index pokazuje, że w porównaniu z rokiem ubiegłym nastąpił wzrost aktywności fizycznej Polaków do poziomu 64 %. Jest więcej osób, które są aktywne fizycznie 5 razy w tygodniu. Spadła także ilość osób, które w ogóle w ostatnich 6 miesiącach nie uprawiały żadnego sportu. Systematyczne, codzienne ćwiczenia wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, redukują stres i polepszają samopoczucie. Staniemy się m.in. bardziej wydajni i kreatywni w pracy czy w szkole. Biorąc to pod uwagę wielu pracodawców, w tym SMS Kredyt dostrzega potrzebę wspierania pracowników w tym zakresie. Kibicujemy naszym pracownikom zawsze, gdy przejawiają chęć udziału w wydarzeniach sportowych. Przykładem może być organizowany we Wrocławiu bieg branży IT na dystansie 10 km, w którym nasi pracownicy brali udział. Tak jak nasi pracownicy pokonali założony dystans, tak i Ty możesz osiągnąć wyznaczony sobie cel, którym jest np. mobilizacja do większej aktywności fizycznej. Jeśli potrzebujesz do tego dodatkowych środków finansowych np. na sprzęt do ćwiczeń, odpowiedni strój, opłacenie abonamentu w kompleksie sportowym, SMS Kredyt może w tym pomóc oferując pożyczkę gotówkową z bezpłatnymi sposobami odbioru środków. Pamiętajmy, sport to zdrowie, a o nie należy walczyć każdego dnia.

Źródło:

Badanie Multisport Index 2019 Aktywnie po zdrowie

portal.abczdrowie.pl/ile-krokow-powinienes-dzisiaj-zrobic

Kalendarz

« Listopad 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Współpracujemy z